Anna Duczmal-Mróz

Anna Duczmal-Mróz

 

ANNA DUCZMAL-MRÓZ OTRZYMAŁA GŁÓWNĄ NAGRODĘ „FELLOW 2022-2024” OD TAKI ALSOP CONDUCTING FELLOWSHIP.

 

Anna Duczmal-Mróz po swoim debiucie na Bad Kissingen Winterzauber Festival została okrzyknięta przez niemiecką prasę „sensacyjną dyrygentką (…) jest technicznie bez skazy, dyryguje bardzo skupiona, precyzyjna i bardzo uważna (…) doskonale buduje napięcie i potrafi je utrzymać, potrafi osiągnąć silne emocjonalne kontrasty, odnajduje zaskakujące zwroty“.
T. Ahnert (2010)


Anna Duczmal-Mróz  jest dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
od 2009 roku, z którą koncertuje na całym świecie oraz regularnie dokonuje nagrań archiwalnych polskiej muzyki dla Polskiego Radia, a jej koncerty są transmitowane przez Polskie Radio. Ten wyjątkowy zespół założyła w 1968 roku  jej mama – światowej sławy dyrygentka – Agnieszka Duczmal.

Anna Duczmal-Mróz prowadziła koncerty w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Japonii i Ameryce Południowej oraz wielokrotnie współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią czy NOSPRem. W lipcu 2022 roku zadebiutowała z legendarną Chicago Symphony Orchestra oraz National Orchestral Institute Philharmonic w USA. Występowała
w znakomitych salach koncertowych takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Hall, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Gustav Mahler Saal, Max-Littmanenn Saal w Bad Kissingen oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce (m.in. Festiwal Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena, Chopin i jego Europa), Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii i Ameryce Południowej. Występowała z tak znakomitymi solistami jak Wynton Marsalis i muzycy Jazz at Lincoln Center Orchestra, Avi Avital, Daniel Hope, Ingolf Wunder, Kirill Troussov, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Wawrowski, Charles Richard-Hamelin, Georgijs Osokins, Lukas Geniusas, Dimitry Shishkin, Verico Tchumburidze, Bartosz Nizioł, Łukasz Kuropaczewski, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl, Alexander Gadjiev, Martin Garcia Garcia, Marcin Wyrostek.

Dyrygentka jest propagatorką muzyki polskiej, którą promuje podczas koncertów w Polsce
i za granicą, na wydawnictwach płytowych oraz w wielu stacjach radiowych na świecie. Jest twórcą pierwszego na świecie 5-płytowego cyklu ze wszystkimi symfoniami kameralnymi Mieczysława Weinberga, które wydane zostały przez niemieckie wydawnictwo CPO oraz DUX i docenione przez wielu krytyków w Polsce, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Płyty otrzymały 3 nominacje do Fryderyków, nominację do nagrody ICMA 2020 oraz hiszpańską nagrodę magazynu Scherzo - „Exeptional”. Zaowocowało to publikacją artykułu Anny Duczmal-Mróz o twórczości symfonicznej M. Weinberga na łamach hiszpańskiego magazynu muzycznego „Scherzo”.

W 2022 roku prowadziła kursy dyrygenckie dla młodych dyrygentów na Elbląg Music Masterclass.

W 2021 roku była jurorem w dwóch międzynarodowych konkursach dyrygenckich (Antal Dorati International Conducting Competition oraz Von Bulov International Conducting Competition) oraz w międzynarodowym konkursie dla instrumentalistów.

Dyrygentka przez 9 lat prowadziła wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną kursy mistrzowskie dla młodych pianistów w Paderewski Piano Academy współpracując ze znakomitymi pianistami takimi jak Ilia Scheps, Robert McDonald, Andrzej Jasiński.

Współpraca z Capellą Bydgostiensis zaowocowała nagraniem płyty dla wytwórni DUX – „hity XX wieku” pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego.
W dorobku płytowym Anny Duczmal-Mróz znajdują się również nagrane wraz z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus płyty: wydana w 2015 roku przez firmę DUX płyta z muzyką Sebastiana Krajewskiego oraz kompozycje Astora Piazzolli zarejestrowane podczas koncertu live z bandoneonistą Wiesławem Prządką.

W 2018 roku, jako kierownik muzyczny przygotowała w Opera Nova premierę współczesnej opery „Awantura w Recco, czyli drzewko wolności” Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego a w 2019 roku premierę baletu „Sen nocy letniej” F. Mendelssohna w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2014 roku prowadziła kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej.
W sezonie 2004/2005 pełniła funkcję asystenta maestro Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie, a w sezonie 2006/2007 dyrygenta-asystenta maestro Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej.

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła jako skrzypaczka. Podczas studiów
u prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze
w Niemczech jej talent dyrygencki odkrył maestro Eiji Oue, u którego następnie odbyła studia dyrygenckie w latach 2001-2005. Już w 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Studia  ukończyła z wyróżnieniem prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Anna Duczmal-Mróz jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.