Projekty

 

 

Dzięki synkretycznemu podejściu do sztuki Agnieszki Duczmal – poza specjalnymi programami koncertowymi Zespół realizuje projekty łączące muzykę z tańcem, malarstwem, teatrem i filmem. Takie interdyscyplinarne wydarzenia artystyczne oddziałujące na wiele zmysłów, to wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego odbiorcy, ale także dążenie do spełnienia marzeń o sztuce bez granic.

 

ECHA KORZENI

 


Projekt  „Echa korzeni”  po raz pierwszy zrealizowany został w styczniu 2012r. w ramach XV Dnia Judaizmu w Poznaniu i był nie tylko niezwykłym wydarzeniem artystycznym, ale także szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. „Echa korzeni” to cykl koncertów, podczas których wykonywane są utwory kompozytorów słowiańskich żydowskiego pochodzenia, m.in. : A. Tansmana, M. Weinberga, Sz. Laksa, P. Haasa, E.W. Korngolda, H. Wieniawskiego czy J. Radzyńskiego. Koncerty te są nie tylko okazją do obcowania z muzyką klasyczną na najwyższym poziomie wykonawczym, ale kreują także atmosferę głębokich przemyśleń, ucząc jednocześnie szacunku i tolerancji wobec innych kultur religijnych.

 

KONCERTY EDUKACYJNE DLA DZIECI

 


Koncerty połączone są ze specjalnie przygotowaną choreografią w wykonaniu uczniów szkoły baletowej. Prezentowane utwory muzyki klasycznej mają edukować poprzez zabawę i pobudzać wyobraźnię najmłodszych słuchaczy.

PROMOCJA MŁODYCH MUZYKÓW


Cykl koncertów prezentujący i promujący młodych, wybitnie utalentowanych muzyków, dla których praca z renomowaną Orkiestrą jest niezwykle ważnym elementem ich artystycznego rozwoju.

 

5 ZMYSŁÓW. PAUZA


Projekt „5 zmysłów. Pauza” organizowany przez More Than One Production oraz Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, ma charakter wydarzenia edukacyjnego i kulturalnego. Głównym celem tej inicjatywy była aktywizacja osób z dysfunkcją słuchu.
Agnieszka Duczmal i Anna Duczmal-Mróz wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus przeprowadziły warsztaty muzyczne dla głuchoniemych. Na zakończenie kilkuosobowa grupa osób niesłyszących wspólnie z muzykami przygotowała utwór, który wykonany został na koncercie finałowym podsumowującym projekt. Był to pierwszy tego typu koncert na świecie.

 

K.364


W 2010 roku zrealizowany został artystyczny film dokumentalny w reżyserii Douglasa Gordona z udziałem artystów izraelskich – Avri Levitana (altówka), Roia Shiloaha (skrzypce) oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Film portretuje relacje między artystami a potęgą dzieła muzycznego – Symfonii koncertującej Es-dur W.A. Mozarta. W 2010 roku obraz ten był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Wenecji i Toronto.

 

ERA SCHAEFFERA

 

Od kilku lat Orkiestra bierze udział w spektaklu tworzonym przez Fundację Przyjaciół Sztuki „Aurea Porta”. Projekt łączy muzykę, elementy sztuk wizualnych, filmu i performance. Grany na żywo utwór Bogusława Schaeffera w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal tworzy warstwę muzyczną do spektaklu, w którym występują również inni znani muzycy oraz aktorzy.

 

MUZYKA I MALARSTWO

 

 

 „Muzyka i malarstwo” to cykl interdyscyplinarnych projektów z zakresu muzyki i plastyki, których koncepcja oparta jest na przedstawieniu ciągów inspiracji pomiędzy twórcami i dziełami różnych dziedzin sztuki i różnych epok. To wzajemne przenikanie się sztuk jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk w kulturze. Wybitne dzieła muzyczne niejednokrotnie inspirowały wyobraźnię malarzy i innych kompozytorów, a fascynacja obrazami dawała z kolei impuls do twórczości kompozytorom. Te wielorakie zależności dowodzą swoistej jedności sztuki. Przestrzeń kolorów i przestrzeń dźwięków nakładając się na siebie sprawiają, że obraz i muzyka zaczynają żyć.
Projekt „Muzyka i malarstwo” , zainspirowany przez Gabrielę Ułanowską, managera polskiego malarza i grafika – Mariusza Kałdowskiego, budzi wśród publiczności entuzjazm i owocuje zaproszeniami do kolejnych realizacji. Ekspozycja obrazów uatrakcyjnia tradycyjną formę koncertów i pozwala publiczności na swoiste zobaczenie barw muzyki.
Projekt został zrealizowany w trzech edycjach:

 

- CZTERY PORY ROKU. CZTERY PORY ŻYCIA
Warstwę muzyczną stanowią Le Quattro Stagioni Vivaldiego oraz Cuatro Estaciones Portenas Piazzolli, natomiast „ucztą dla oka” jest wielkoformatowy obraz eksponowany tuż za grającymi muzykami.

 

- BARWY MUZYKI. OBRAZY MALOWANE CHOPINEM
Tryptyk „Barwy muzyki. Obrazy malowane Chopinem” towarzyszył koncertom Orkiestry, które uświetniały obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

 

- INSPIRACJE
Projekt ten pokazuje zaczarowany łańcuch oddziaływania arcydzieł sztuki na wyobraźnię innych twórców. Wyjątkowa transkrypcja „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego autorstwa Agnieszki Duczmal, była dla Mariusza Kałdowskiego impulsem do stworzenia serii obrazów. Cykl dzieł plastycznych stał się nowym elementem wspólnego artystycznego przedsięwzięcia.

Projekt „Muzyka i malarstwo” jest niezwykle plastyczny, nie tylko przez synkretyzm malarstwa i muzyki, ale także przez możliwość dowolnego kształtowania programu koncertów.